Предимства и характеристика на автогазовите уредби
Пропан-бутан - известен още като L.P.G. ( Liquefied Petroleum Gas)
Представлява смес от летливи въглеводороди, газовете пропан C3H8 и бутан C4H10.
Втечнява се при налягане6-8 бара /при температура 20-25С°/.
Намира широко битово и промишлено приложение като гориво. Получава се при преработка на нефта.
Втечнен въглеводороден газ (L.P.G.пропан-бутан, GPL, LP газ, пропан-бутан газ, или течен газ пропан) е запалима смес от въглеводородни газове, използвани като гориво в превозни средства.
Газа навлиза в двигателя във газообразно състояние, по този начин не отмива масления слой от стените на цилиндара и не може да разреди маслото в картера. Така амортизацията на двигателя се намалява. Автомобила работи устойчиво и върви с лекота, защото пропан/бутана се смесва добре с въздуха и равномерно пълни всички цилиндри на двигателя с еднородна гориво-въздушна смес. Пълното изгаряне на горивото не позволява образуването на нагар по запалителните свещи буталата и клапаните.
Използването на пропан-бутан спомага за опазване на околната среда със значително по-малко вредни емисий, съдържащи се в изгорелите газове. Липсата на опасните сяра и олово в
пропан/бутана удължава капацитета на ламбда сондата и катализатора на автомобила. Пропан/бутана е с по-високо октаново число (103-108), което изключва появата на така вредното за двигателя детонационно горене.
Спрямо бензина пропан/бутана изгаря съвсем малко по-бавно, поради което се намалява натоварването на коляновия вал и буталата, и има лек спад между (1-5%) от динамиката на двигателя с вътрешно горене. Препоръчва се предварението на момента на запалване да се увеличи с 3-5°, с което частично се компенсира намалената динамика на автомобила.
Много по-ниската цена на пропан/бутана от тази на бензина позволява да се реализират икономии.
Минуси:
Вместимоста на багажника се намалява, а теглто на автомобила се нараства след монтирането на допълнителния резервоар за пропан/бутан.
Мощността на двигателя и динамичните показатели на автомобила намалява с 1-5 %, а зареждането с пропан/бутан изисква малко повече време.
АГУ съдържа следните компоненти:
1.L.P.G. изпарител-редуктор
За да работи един двигател нормално, втечненият в резервоара пропан/бутан трябва предварително да премине в газообразно състояние чрез изпаряване и след това налягането му да се намали до стойности близки до атмосферното налягане. Тези дейност се изпълняват от редуктора/изпарителя, в който се съчетават един топлообменник и един, най-често двустепенен, мембранен редуктор на налягане а при газов ижекцион едностепенен редуктор/изпарител.
2.Електромагнитен клапан за газ
Обикновенно в него има и филтър за пропан/бутана. Представлява нормално затворен спирателен вентил, работещ на електромагнитен принцип. Монтира се преди редуктора.
3.Електромагнитният клапан за бензин е нормално затворен спирателен вентил, работещ на електромагнитен принцип, монтиран на бензинопровода преди карбуратора.
4.Смесителят(плочка) образува гориво/въздушната смес като смесва пропан/бутана с въздух. Може да се монтира над моноинжекциона (във въздушния филтър) или в средната част на моноинжекциона,но винаги преди дросел капата.
5.Превключвател бензин/газ.
Превключването от газ на бензин и обратното се осъществява посредством електрически ключ, управляващ електромагнитните клапани. Монтира се на арматурното табло така че да се вижда и позволява на водача да избира на газ или бензин да работи автомобила.
6.Ламбда контрол.
Ламбда контрола е микропроцесорна система която определя съотношението на гориво/въздушната смес, с цел оптимизиране на разхода и намаляване на вредните емисии в изгорелите газове. Може да се използва само в автомобилите, снабдени с ламбда сонда.
7.Бутилка за втечнен газ(БВГ).
Резервоарът съхранява пропан/бутана. Направен е за работно налягане 1,6МРа (изпитвателно налягане 2,4МРа). Като всеки друг съд под налягане БВГ подлежи на технически надзор всяка година а веднъж на 5г.на хидравлично изпитване. Основно правило за безопасност е изискването БВГ да се пълни не повече от 80% от обема му. За спазване на това изискване спомага мултиклапан, който се монтира към резервоара. Освен него за ограничаване на пълненето помагат и двата спирателни крана, нивомер и сонда, монтирани на мултиклапана.
Схеми на АГУ
АГУ І поколение
Това са конвенционални автомобилни газови уредби, състоящи се от Б.В.Г. (втечнен газ L.P.G.), електромагнитни клапани за газ и за бензин, превключвател газ/бензин, редуктор/изпарител и смесител.
АГУ ІІ поколение
Този вид автомобилни газови уредби освен компонентите на конвенционални АГУ от I поколение съдържат още (ECU) електронен блок за управление (най-често ламбда контрол), който в зависимост от положенето на дроселклапата,оборотите на двигателя и от състава на изгорелите газове управлява чрез стъпков мотор състава на гориво/въздушната смес, навлизаща в двигателя с вътрешно горено. В резултат от регулирането на съотношението гориво/въздух се подобрява динамиката на автомобила,значително се намаляват вредните емисии в изгорелите газове както и разхода на гориво.
АГУ III поколение
При АГУ от III поколение се осъществява директно впръскване на пропан/бутана (газов инжекцион). Освен Б.В.Г., електромагнитни клапани и превключвател газ/бензин, съдържат още редуктор/изпарител,газови инжектори и ECU (микропроцесорна управляваща система).
Задължително условие за нормалната работа на АГУ е при неработещ двигател от L.P.G. редуктора/изпаритела да се прекъсне подаването на гориво към двигателя. В зависимост от начина по който се осъществява това, L.P.G. редукторите/изпарителите биват вакуумни и електрически.
При вакуумните редуктори/изпарители подаването на пропан/бутан се преустановява от мембрана с пружина, управляван от вакуума в смукателния колектор на двигателя. От редуктора/изпаритела към двигателя с вътрешно горене може да се подава пропан/бутан само при наличие на вакуум в смукателния колектор, тоест само при работещ двигател. При отсъствие на вакуум клапана за ниско налягане на редуктора/изпаритела остава затворен. Вакуумните редуктори/изпарители са подходящи за конвертиране с АГУ на карбураторни двигатели.
При електрическите редуктори/изпарители подаването на пропан/бутана се преустановява чрез електромагнитен клапан,монтиран на корпуса на изпаритела, който се управлява от електрически превключвател. Електрически редуктори/изпарители са подходящи за карбураторни и на инжекционни двигатели.